PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Co to jest osteoporoza starcza?

lip 26, 2021 | Choroby

Dlaczego się starzejemy?
Osteoporoza starcza (inaczej nazywana inwolucyjną) wynika ze zmian, które dokonują się z wiekiem w metabolizmie kości.
Skutkują jej osłabieniem, a tym samym wzrasta prawdopodobieństwo złamania. Takie sytuacje w podeszłym wieku mogą być naprawdę groźne dla seniora. Osteoporoza starcza powoduje złamania kości, które są wynikiem zmniejszonej masy kostnej, a także możliwymi zaburzeniami architektury przestrzennej tkanki kostnej. Osteoporoza jest często spotykaną chorobą u osób starszych. Zmaga się z na nią co 3 kobieta po menopauzie. W przypadku mężczyzn, ryzyko wystąpienia złamań jest stosunkowo niższe, co jest spowodowane różnicami występującymi w gospodarce hormonalnej.

Objawy osteoporozy u osób starszych

Osteoporoza u osób starszych początkowo może przebiegać bezobjawowo, dlatego trudne jest jej zdiagnozowanie i rozpoznanie. Najbardziej istotnymi, a tym samym najgroźniejszymi objawami osteoporozy starczej są złamania wynikające z niewielkich urazów (np. przewróceniem czy uderzeniem). Oznaką choroby może być garbienie się, a w późniejszym stadium zaawansowania osteoporozy mogą pojawić się objawy bólowe. Złamania związane z osteoporozą starczą dotyczą w głównej mierze obszaru kręgów i bioder. Wyróżniamy 2 rodzaje osteoporozy:

Osteoporoza pierwotna – (70%), do której zaliczamy:

  1. osteoporozę idiopatyczną (młodzieńczą) – związaną z zaburzeniami wzrastania szkieletu;
  2. osteoporozę inwolucyjną, do której należy:
  • osteoporoza inwolucyjna typu I (pomenopauzalna) – dotyczy kobiet w wieku ok. 50–70 lat;
  • osteoporoza inwolucyjna typu II (starcza) – dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn powyżej 70. r.ż. Jest konsekwencją zmniejszonej aktywności osteoblastów i witaminy D3;

Osteoporoza wtórna – (30%) – może być skutkiem np. stosowania wybranych leków, występowania określonych schorzeń lub zaburzeń endokrynologicznych oraz uwarunkowań genetycznych.

Opieka nad osobą starszą chorującą na osteoporozę

Opieka nad seniorem chorującym na osteoporozę powinna opierać się na wykluczeniu z jego otoczenia czynników ryzyka. Zaliczają się do nich m.in.:
– śliskie dywany,
– niewystarczające oświetlenie,
– brak barierek czy poręczy przy schodach lub w łazience,
– nieodpowiednie obuwie.
By ułatwić osobom starszym sprawne i bezpieczne poruszanie się, warto zadbać, by przemieszczały się o lasce i miały wolne ręce. To zapewni asekurację w razie ewentualnego upadku. Wychodząc na spacer z seniorem chorującym na osteoporozę, należy zwrócić uwagę na nierówne chodniki i śliskie nawierzchnie.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia osteoporozy starczej?

Poniżej zostały przedstawione przykładowe działania, które korzystnie wpływają na zapobieganie osteoporozie starczej:
• regularna aktywność fizyczna
• urozmaicona dieta bogata w wapń
• odpowiednio dostosowane leki, suplementy
• wyeliminowanie alkoholu, papierosów.
Leczenie osteoporozy starczej jest związane z przyjmowaniem właściwych leków, posiadających w składzie wapń i witaminę D. Ponadto należy wyeliminować aktywności i czynności, które mogą spowodować ryzyko urazów, np. jazdę na rowerze czy korzystanie z drabiny.

Zobacz także: Dlaczego się starzejemy?

 

facebook