Osteoporoza starcza to choroba kości, która występuje u osób w podeszłym wieku. Głównym objawem osteoporozy jest duża łamliwość kości. Objawy osteoporozy są znacznie częściej zauważalne u kobiet niż u mężczyzn, wynika to z różnic w gospodarce hormonalnej. Na osteoporozę choruje co 3 kobieta po menopauzie.
Objawy osteoporozy starczej
Osteoporoza daje objawy bólowe spowodowane zmianami w odcinku piersiowym, lędźwiowym, kręgosłupa. Ból odcinka lędźwiowego czy piersiowego nie jest charakterystyczny dla osteoporozy i może być pomylony z zapaleniem korzeni nerwowych. Innymi objawami osteoporozy są częste załamania, garbienie się, a także charakterystyczne układanie się fałd skóry. Inne objawy osteoporozy to obniżenie wzrostu i pochylanie głowy do przodu.
Przyczyny osteoporozy u osób starszych
Przyczyn występowania osteoporozy u osób starszych jest wiele i nie zalicza się do nich jedynie płeć. Innymi czynnikami ryzyka osteoporozy są:
- Wiek,
- masa ciała,
- wzrost,
- osteoporoza u matki,
- brak wysiłku fizycznego,
- palenie tytoniu,
- nadużywanie alkoholu,
- stosowanie leków, m.in heparyna, cyklosporyna A, tamoksifen, metotrekast czy glikokortykosterydy,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- osteoporoza wtórna.
Diagnostyka osteoporozy – badania
Badania diagnostyczne w kierunku osteoporozy obejmują podstawowy wywiad lekarski oraz badania z krwi oraz moczu. Wykonuje się także badania densytometryczne, które pozwalają na sprawdzenie gęstości kośćca. Poza densytometrią wykonuje się m.in.:
- badania fizykalne, podczas których ocenia się kształt kręgosłupa,
- badania laboratoryjne – OB, morfologia, glukoza, wapń, fosfataza, kreatynina, gamma-GT, AspAT, THS, badanie ogólne moczu
- badania radiologiczne w obszarze odcinka piersiowego i lędźwiowego.
Leczenie osteoporozy – jakie leki stosować?
Typowe leki na osteoporozę to głównie produkty lecznicze dostępne na receptę. Wśród nich wymienia się:
- bisfosfoniany,
- ranelinian strontu,
- denozumab (rodzaj przeciwciała monoklonalnego, który powoduje wzrost gęstości mineralnej kości),
- raloksyfen.
Niezbędne w leczeniu osteoporozy jest odpowiednia ilość jonów wapnia i witaminy D.
Czy osteoporoza jest wyleczalna?
Osteoporoza pierwotna nie jest wyleczalna, inaczej wygląda sprawa osteoporozy wtórnej. Aby uniknąć tej choroby w u seniora należy wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne już w młodości. W przypadku osteoporozy wtórnej możliwe jest jej wyleczenie. Należy zadbać o leczenie choroby podstawowej, która była powodem osteoporozy albo zmienić leki, które prowadzą do jej wystąpienia.
Osteoporoza, a banany – odpowiednia dieta w osteoporozie
Zastanawiasz się jaki związek jest pomiędzy bananem, a osteoporozą? Banany to jeden z najskuteczniejszych pokarmów pomagających zapobiegać osteoporozie. Banany zawierają duże ilości witaminy A, C oraz E, naturalnych tłuszczy, węglowodanów, potasu, cynku i żelaza. Jakie jeszcze produkty włączyć do diety na osteoporozę?
- Ryby – są bogatym źródłem wapnia;
- jogurt – zawiera dużo białka zwierzęcego, wapnia, potasu, witaminy D, B12 i magnezu;
- migdały – są cennym źródłem manganu, witaminy E, biotyny, miedzi oraz ryboflawiny;
- jajka – są o bogatym źródłem witaminy D, witaminy E, witaminy K, witaminy B6, witaminy A, wapnia, kwasu foliowego, fosforu oraz selenu;
- warzywa i owoce – wybrane owoce zawierają dużą ilość witaminy C, D, a także magnezu i fosforu;
- fasola – posiadają wysoką zawartość witaminy D, wapnia, błonnika oraz przeciwutleniaczy.
Dieta zapobiegająca osteoporozie powinna zawierać produkty które są bogate wapno, a także różnego rodzaju witaminy. Odpowiednia dieta to także najlepszy sposób leczenia osteoporozy domowymi sposobami.
Zobacz także: Problem z chodzeniem u starszej osoby