Osoby starsze mają często inne wymagania niż młodsi użytkownicy. Wielu seniorów zaczyna dopiero swoją przygodę z technologią, dlatego kluczowe jest, by komputer był dla nich prosty i intuicyjny. Chociaż wydaje nam się, że komputer nie jest potrzebnym sprzętem dla osoby starszej to warto rozważyć jego zakup. Jednak przez podjęciem decyzji warto zapoznać osobę starszą z działaniem tego rodzaju sprzętu, ponieważ to co dla nas wydaje się oczywistością, dla nich może być dużym wyzwaniem. Jaki komputer dla seniora wybrać?
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru komputera dla seniora?
Przy wyborze odpowiedniego sprzętu dla osoby starszej warto zwrócić uwagę na następujące kryteria:
- Wielkość ekranu: W przypadku laptopów, warto zastanowić się nad modelem o przekątnej 15 cali lub większym. Większy ekran ułatwia czytanie i korzystanie z aplikacji.
- Jasność i kontrast: Dobrze widoczne ikony, jasny ekran i wysoki kontrast pomogą osobom ze słabym wzrokiem.
- Prosta klawiatura: Klawiatura powinna być przejrzysta, z dużymi klawiszami i dobrze oznaczonymi literami oraz symbolami. Warto także postawić na model z podświetlaną klawiaturą.
- Wydajność: Osoby starsze zazwyczaj nie potrzebują komputera do zaawansowanych zastosowań, takich jak gry czy projektowanie graficzne. Model o podstawowej lub średniej wydajności będzie w zupełności wystarczający.
- Pamięć: Minimum 4GB RAM-u powinno zapewnić płynną pracę na komputerze, chociaż 8GB jest bardziej zalecane.
- Pojemność dysku: Dla większości seniorów dysk o pojemności 256GB lub 512GB będzie wystarczający.
Komputer dla seniora, a bezpieczeństwo
Kupując komputer dla seniora powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo. Osoby starsze szczególnie narażone są na próby oszustw i wyłudzeń pieniędzy. Często seniorzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele zagrożeń czeka na nich w sieci. Dlatego zadbaj także o odpowiednią edukację, zwróć uwagę, na jakie strony senior ma się nie logować i jakich danych nie powinien podawać. Zadbaj także o ustawienie hasła lub PIN. Zainstaluj odpowiedni program antywirusowy. Jeżeli senior potrzebuje komputera tylko do kilku funkcji, np. rozmów z rodziną zapisz strony, z których korzysta, aby miał do nich szybki i łatwy dostęp.
Laptop czy komputer dla seniorów?
Stanąłeś przed wyborem sprzętu dla osoby starszej i nie wiesz czy zdecydować się na laptop, czy komputer stacjonarny? Laptop dla osoby starszej jest po prostu wygodniejszą opcją, ponieważ senior może dowolnie go przenosić, korzystać z niego także podczas siedzenia na fotelu lub leżenia w łóżku. Dodatkowo zajmuje on o wiele mniej miejsca i nie wymaga dokupywania dodatkowych sprzętów, takich jak głośniki i ekran. Na rynku dostępnych jest wiele laptopów poleasingowych, które można kupić w atrakcyjnych cenach w dobrym stanie. To dobre rozwiązanie dla seniora, który nie ma wygórowanych potrzeb.
Jaki laptop dla seniora?
Wybierając laptop dla seniora warto postawić na modele z większym wyświetlaczem. Warto zwrócić także uwagę na jego wagę, ponieważ większy sprzęt często jest cięższy, a to może powodować trudności w przenoszeniu go przez osobę starszą. Wybierz laptop dla osoby starszej z podświetlaną klawiaturą oraz zainstalowanym systemem. Zwróć także uwagę na długość czasu pracy na baterii, dzięki temu sprzęt nie będzie musiał być stale podłączony do zasilania.
Zobacz także: Łóżko dla seniora – czym kierować się przy wyborze?