PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Hipoglikemia

sty 14, 2021 | Pierwsza pomoc

Hipoglikemia to stan wskazujący na zaburzenia gospodarki węglowodanowej w organizmie. Dochodzi wtedy do gwałtownego spadku ilość glukozy we krwi. Chociaż problem częściej dotyczy osób chorych na cukrzycę, to nawet osoba zdrowa może go doświadczyć. Zbyt niski poziom cukru we krwi jest na tyle niebezpieczny, że w skrajnych przypadkach bezpośrednio zagraża życiu człowieka.

Przyczyny hipoglikemii

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, niedocukrzenie występuje zazwyczaj u diabetyków. Wywołuje je podanie zbyt dużej dawki insuliny. U osób, które nie leczą się na cukrzycę, hipoglikemię mogą wywołać: alkohol, błędy dietetyczne (nieregularne przyjmowanie pokarmów), stres, napięcie nerwowe, czy forsowny wysiłek fizyczny.

Objawy hipoglikemii

Do głównych symptomów wskazujących na niedobór glukozy w organizmie człowieka zaliczają się:
– osłabienie,
– nudności,
– silne uczucie głodu,
– niepokój,
– tachykardia,
– drgawki i zaburzenia koordynacji ruchowej,
– rozszerzenie źrenic,
– depresja,
– zaburzenia koncentracji,
– senność,
– śpiączka,
– zaburzenia widzenia i oddechu.

Objawy są bardzo charakterystyczne również dla innych zaburzeń zdrowotnych, ale w przypadku hipoglikemii te pojawiają się stopniowo, wraz z coraz większym spadkiem poziomu cukru we krwi. U osób starszych, które cierpią na brak apetytu trzeba zwracać szczególną uwagę na powyższe przejawy niedocukrzenia, by móc w porę zapobiec znacznemu pogorszeniu się stanu zdrowia.

Pierwsza pomoc

W początkowej fazie niedocukrzenia jesteśmy w stanie łatwo poradzić sobie z problemem. Wystarczy zjeść coś słodkiego, może to być zwykła kostka cukru, cukierek, czy nawet szklanka coca-coli. Przekąska powinna zawierać dużą ilość cukrów prostych, które w szybkim tempie są trawione i od razu przenikają do krwi. Nie jest tu wskazane spożywanie słodyczy zawierających tłuszcz i produktów zawierających czekoladę, np. batonów. W przypadku nasilonych objawów hipoglikemii należy wezwać pomoc medyczną, ponieważ w takim przypadku poszkodowany nie jest w stanie nic jeść, ze względu na ograniczoną orientację lub nieprzytomność. Lekarz podaje wtedy glukozę dożylnie. U cukrzyków schemat działania jest podobny, jednak jeżeli podopieczny posiada odpowiednie leki do zniwelowania hipoglikemii, należy je zaaplikować zgodnie z zaleceniami specjalisty, zanim objawy się nasilą i wywołają gorsze zaburzenia zdrowotne (utratę przytomności).

Ostatnie wpisy

facebook