Kim jest geriatra, kiedy warto go odwiedzić? Czym zajmuje się geriatria? Geriatra to lekarz osób starszych, który powinien posiadać rozległą wiedzę zahaczającą o różne dziedziny medycyny. Lekarz geriatra powinien znać się także na farmakologii, wiedzieć, jak organizm starszej osoby reaguje na różne leki. Geriatra powinien być także osobą empatyczną z odpowiednim podejściem do osób starszych. Powinien potrafić zaradzić także problemom związanym z samopoczuciem psychicznym. Co to jest geriatria? To dziedzina medycyny łącząca w sobie wiele różnych specjalizacji. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku osób starszych, które mają różne choroby. Lekarz geriatra przyjmuje pacjentów, zależnie od ich stanu zdrowia, w poradniach geriatrycznych, podczas wizyty domowej lub w szpitalach na oddziałach geriatrycznych.
Geriatra – czym się zajmuje?
Lekarz geriatra powinien posiadać wiedzę z różnych działów medycyny. Podczas wizyty lekarz osób starszych może wykonać podstawowe badania, zlecić badania laboratoryjne, skierować na leczenie uzdrowiskowe lub sanatoryjne, a także przepisać leki i zabiegi lecznicze. Do zadań geriatry należy:
- profilaktyka,
- diagnostyka
- leczenie różnych chorób dotykających osoby w podeszłym wieku,
- a także profilaktyka patologicznego starzenia.
Geriatra zajmuje się leczeniem różnego rodzaju chorób, np. nadciśnienia, osteoporozy, demencji, depresji, problemów z nietrzymaniem moczu, a także dolegliwości bólowych.
Zobacz także: Ciśnienie u osób starszych – normy
Kiedy udać się do geriatry?
Osoba starsza powinna udać się do geriatry, kiedy zauważy występowanie więcej niż jednego schorzenia. Dlaczego? Zazwyczaj specjaliści zajmują się tylko określonym rodzajem chorób, dlatego senior chorujący na wiele schorzeń musi udać się do dużej liczby specjalistów. Lekarz geriatra posiada szeroką wiedzę, która pozwala na diagnostykę, a także leczenie różnego rodzaju chorób. Wizyta u lekarza dla starych ludzi pozwoli na zaoszczędzenie czasu, a także wysiłku.
Lekarz geriatra – wizyta domowa
Lekarz geriatra prowadzi także wizyty w domach osób starszych. To rozwiązanie pozwala na konsultację lekarską nawet osób, które mają problemy z poruszaniem się. Wizyta domowa lekarza geriatry pozwala także na ocenienie jak osoba chora radzi sobie w swoim codziennym środowisku.
Co to jest gerontologia?
Gerontologia to dziedzina wiedzy zajmująca się procesami starzenia się. Pojęcie gerontologii nie jest tożsame z dziedziną medycyny – geriatrią, która zajmuje się tylko schorzeniami, które pojawiają się u ludzi starszych. Gerontologia skupia się na problemach socjalnych, logistycznych, psychologicznych, profilaktyce zdrowotnej, warunkach życia, a także analizuje potrzeby osób starszych. Gerontologia zajmuje się wszystkimi problemami, które nie są związane z medycyną, a mogą się pojawić w podeszłym wieku.
Wizyta u lekarza osób starszych – jak się przygotować?
Wizyta u lekarza osób starszych przypomina standardową wizytę. Geriatra zbiera wywiad i przeprowadza podstawowe badania. Warto na pierwszą wizytę u lekarza geriatry zabrać dokumentację medyczną, a także listę leków, które zażywa senior. Dzięki temu geriatra będzie mógł wprowadzić skuteczne leczenie, a także przepisać farmakologię, która nie wejdzie w interakcję z zażywanymi dotychczas lekami. Jeżeli senior zmaga się z demencją, warto, aby podczas wizyty u geriatry towarzyszył mu jego opiekun lub osoba z rodziny, która najczęściej zajmuje się chorym.
Dowiedz się więcej: Rodzaje opieki nad osobami starszymi