PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Na czym polega ergoterapia?

wrz 3, 2020 | Warto wiedzieć

Istnieje wiele metod i sposobów na to, aby wspomóc osoby starsze w życiu codziennym. W pracy opiekuna często spotykamy się z seniorami, którzy pozbawieni są chęci do jakiejkolwiek aktywności, mają depresję lub są samotne i potrzebują towarzystwa. Z reguły podopiecznym towarzyszą też różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, które wzmagają ich gorsze samopoczucie i stan fizyczny. Jedną z terapii jaką można wcielić w życie osoby starszej jest ergoterapia.

Na czym polega ergoterapia?

Ergoterapię stosuje się zwłaszcza u osób z zaburzeniami psychicznymi i ruchowymi po to, by zahamować negatywnie postępujące objawy chorobowe. Jest to dziedzina medycyny, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Ergoterapia uznawana jest jako jedna z metod terapii zajęciowej. Nad całym przebiegiem takiej terapii czuwa ergoterapeuta, posiadający specjalistyczną wiedzę na temat postępowania z osobą wymagającą przeprowadzenia czynności terapeutycznych. Oczywiście opiekun również może ingerować w zadania podopiecznego, oferować mu wsparcie i kontrolować jego poczynania. Metody aktywizacji seniora dobiera się zgodnie z jego potrzebami i możliwościami psychofizycznymi. Do podstawowych przykładów ergoterapii, jakie można zastosować u osób starszych są:
– wspólne gotowanie i inne prace kuchenne
– majsterkowanie
– drobne prace w ogrodzie
– wspólne robienie zakupów
– sporządzanie harmonogramów i planowanie spraw podopiecznego
– czytanie gazet i książek
– granie w gry planszowe
– słuchanie muzyki i śpiewanie
– wykonywanie czynności higienicznych, np. mycie protezy zębowej

Istota ergoterapii u osób starszych

W przypadku seniorów, celem ergoterapii jest zaktywowanie ich do działania, poprzez wykonywanie czynności z zakresu gospodarstwa domowego. Najważniejsze w ergoterapii jest to, aby osoba starsza czuła się potrzebna, radziła sobie z dziennymi przeszkodami i uczyła się samodzielności. Ważne jest też dopingowanie podopiecznego oraz okazywanie wdzięczności za wykonanie danej czynności. Senior musi mieć poczucie, że nie na darmo zmaga się ze swoimi ograniczeniami oraz że jego praca ma sens i przynosi korzyści.

Zobacz także: Jakie są najczęstsze potrzeby osób starszych?

facebook