PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Porażenie prądem

sie 27, 2020 | Pierwsza pomoc

Podczas wykonywania domowych czynności, może dojść do różnych, nieprzewidzianych sytuacji, które nieraz stanowią zagrożenie dla zdrowia czy nawet życia człowieka. Jednym z wypadków jakie mogą się nam przytrafić jest porażenie prądem. W dzisiejszych czasach nie można sobie wyobrazić mieszkania bez dostępu do urządzeń i sprzętów elektrycznych, które znacznie poprawiają komfort funkcjonowania np. przy realizacji dziennych obowiązków lub hobby.

 

Przyczyny porażenia prądem

Kontakt z źródłem prądu może mieć różne skutki w zależności od napięcia elektrycznego. Do porażenia dochodzi zazwyczaj z powodu niewłaściwego użytkowania sprzętów gospodarstwa domowego. Inną groźną przyczyną jest po prostu wada samego sprzętu, który może być źle skonstruowany. Zwykle porażenie prądem w warunkach domowych nie skutkuje poważnymi konsekwencjami dla zdrowia człowieka, natomiast ryzyko większych obrażeń wzrasta, kiedy mamy styczność z przewodnikami prądu elektrycznego, np. z wodą. Dlatego też większość tego typu wypadków odbywa się w kuchni czy łazience. Warto więc zwracać uwagę na jakość kupowanych sprzętów elektrycznych oraz dokładnie zapoznawać się z instrukcjami ich użytkowania. Kolejną ważną kwestią jest sama instalacja elektryczna znajdująca się w domu – warto przeprowadzać kontrolę jej stanu, zabezpieczać kable i przewody za pomocą osłon, a także stosować odpowiednie systemy bezpieczeństwa przed możliwymi zwarciami.

 

Pierwsza pomoc

Skutkiem porażenia prądem u osoby poszkodowanej jest silny skurcz mięśni, który nie pozwala tej osobie samodzielnie uwolnić się od źródła prądu. Poszkodowany zazwyczaj traci też przytomność i zostają zaburzone jego podstawowe funkcje życiowe. Dlatego też będąc świadkiem takiej sytuacji należy jak najszybciej wyłączyć zasilanie by zahamować przepływ prądu przez ciało poszkodowanego. Trzeba jednak zachować ostrożność, aby samemu nie paść ofiarą takiego porażenia. W przypadku braku możliwości wyłączenia prądu, poszkodowanego należy przemieścić w bezpieczne miejsce poza działaniem prądu – niezbędne jest tu zabezpieczenie się poprzez założenie gumowych rękawic. Następnie należy zawiadomić służby medyczne oraz przystąpić do czynności reanimacyjnych, jeżeli nastąpiło zatrzymanie oddychania i krążenia. Jeżeli poszkodowany jest tylko nieprzytomny i nie ma zagrożenia życia, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i czekać na przyjazd karetki. Przy lekkich porażeniach organizm nie doznaje żadnych paraliżów, mogą się jednak pojawić uczucia szczypania, kłucia, czy odrętwienia. Wszystko jednak zależy od wysokości natężenia i napięcia prądu oraz czasu i drogi jego przepływu.

facebook