PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Udar cieplny

cze 25, 2020 | Pierwsza pomoc

W porze letniej, kiedy pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu, zwykle pamiętamy o zabezpieczeniu się przed działaniem promieni słonecznych, ale nie zawsze myślimy o tym, jak wpływa na nas wysoka temperatura. Zwłaszcza osoby, które mają problemy krążeniowo-oddechowe, powinny mieć na uwadze, że nakrycie głowy i odpowiedni ubiór, może uchronić je od przegrzania organizmu. Zastosowanie kremu z filtrem nie jest więc najważniejszą kwestią kiedy wychodzimy z domu w czasie upału.

 

Przyczyny udarów cieplnych

Utrudnienie oddawania nadmiaru ciepła z ciała, np. z powodu przebywania przez długi czas w wilgotnym, gorącym środowisku, to dla nas wskazówka, że organizm ma zaburzone procesy termoregulacyjne. Zaniedbanie takiego stanu prowadzi do udaru cieplnego. Dochodzi do niego także na wskutek nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, czyli zbyt długiego opalania się. Osoby starsze, które są szczególnie wrażliwe na warunki atmosferyczne, powinny zawsze posiadać nakrycie głowy i lekkie, zwiewne odzienie, pozwalające zakryć tułów. Jedną z ważniejszych zasad w czasie upałów jest systematyczne nawadnianie – pamiętajmy jednak, żeby napoje nie były bardzo zimne, tylko delikatnie schłodzone. Ochładzanie się nawiewem z wiatraka lub jedzenie lodów, nie zawsze może dać oczekiwany rezultat, a wręcz przeciwnie może spowodować szok termiczny, który także jest stanem zaburzenia zdrowia.

 

Objawy udaru cieplnego

Do podstawowych przejawów udaru cieplnego możemy zaliczyć:
– dreszcze
– gorączkę
– nudności
– zawroty głowy
– zaburzenia widzenia
– ogólne osłabienie organizmu
– brak energii i zwiotczenie mięśni
Na skutek udaru człowiek może też stracić przytomność, wszystko jednak zależy od stopnia przegrzania organizmu. Symptomy są jednak na tyle wyraźne, że w porę można zapobiec rozwinięciu się tego stanu chorobowego.

 

Pierwsza pomoc

Osobie z udarem z pewnością pomoże dostęp do świeżego, rześkiego powietrza i zaciemnione miejsce, gdzie temperatura jest niższa, niż w otoczeniu gdzie doszło do porażenia cieplnego. Następnie podopiecznego trzeba ułożyć w pozycji leżącej, lub półleżącej, jeżeli jego twarz jest nadmiernie ukrwiona. Pomogą też chłodne okłady i wachlowanie. Wskazane jest również podawanie lekko schłodzonych płynów, można także sporządzić elektrolity, które uzupełnią utracone składniki mineralne. Taki roztwór sporządza się ze szklanki wody z szczyptą soli i połowy łyżeczki soku z cytrusa. Jeżeli stan podopiecznego nie ulega poprawie należy wezwać służby medyczne – jest to koniecznie również wtedy, gdy podopieczny stracił przytomność. Do momentu przyjazdu lekarza, należy monitorować funkcje życiowe, czyli oddech i tętno. W razie potrzeby trzeba przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

facebook