Zakrztuszenie się to dość częste zjawisko, w szczególności u Seniorów. Ogólnie mówiąc jest to niedrożność dróg oddechowych spowodowana przedostaniem się do nich ciała obcego. Często dochodzi do tego podczas jedzenia zbyt dużych kawałków pożywienia. Pamiętajmy przy tym, że zadławić się można zarówno zewnątrzpochodnym ciałem obcym, jak i śliną czy treścią z żołądka. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić nawet do zgonu.
Jak pomóc osobie, która się zadławiła?
W pierwszej kolejności prosimy ją, by zakaszlała i to kilka razy. Powinno to poskutkować. Jeżeli niestety nie przyniesie to żadnego rezultatu, musimy jak najszybciej udzielić Podopiecznemu pierwszej pomocy. W jaki sposób?
Na początku dajemy swoje stopy pomiędzy stopy Seniora i opieramy go na biodrze. Następnie 5 razy uderzamy go w plecy, w przestrzeń międzyłopatkową. Jak to nie poskutkuje, to 5 razy uciskamy pięścią nadbrzusze pomiędzy pępkiem a końcem mostka, kierując ucisk ku górze (tzw. chwyt Heimlicha). Jeżeli ciało obce wypadło, to kontrolujmy oddech poszkodowanego i bacznie obserwujemy go przez najbliższe kilka godzin. Jeżeli natomiast Senior traci przytomność, jak najszybciej przechodzimy do resuscytacji, czyli sztucznego oddychania. Oczywiście wcześniej wzywamy pogotowie.
Ważne!
Pamiętajmy, aby osobie dławiącej się w żadnym przypadku nie podawać jedzenia czy picia. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że przedostanie się ono nie do żołądka, a do dróg oddechowych. To może pogorszyć jej stan.