Życie seniorów jest pełne zasłużonego odpoczynku i radości z drobnych przyjemności. Jednakże, z wiekiem pojawiają się nowe wyzwania, w tym te związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem finansowym. W tym kontekście, ubezpieczenie dla seniora staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością. Ma ono na celu zapewnienie spokoju i ochrony przed nieprzewidzianymi wydatkami, które mogą obciążyć ograniczony budżet. Co obejmuje ubezpieczenie dla seniorów i jak wybrać odpowiednie?
Czym jest polisa na życie dla seniorów?
Polisa na życie dla seniora skierowana jest do osób, które wybierają się na emeryturę. Takie ubezpieczenie może wykupić nie tylko osoba starsza, ale także członek jej rodziny. Emeryt może wybrać standardowe ubezpieczenie oraz rozszerzone.
Polisa na życie dla seniora ma za zadanie zabezpieczyć finansowo bliskich osoby starszej, na wypadek jej śmierci. Ten rodzaj ubezpieczenia funkcjonuje na innych zasadach niż w przypadku klasycznych ubezpieczeń na życie – okres składkowy jest tymczasowy, zaś ochrona działa dożywotnio. Odszkodowanie z polisy dla seniora jest tym większe, im większa jest wysokość składki. Polisę na życie dla emerytów można rozszerzyć i zabezpieczyć osobę starszą w sytuacji:
- konieczności przebycia operacji chirurgicznej,
- konieczności pobytu w szpitalu,
- poważnego zachorowania,
- wystąpienia uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Ubezpieczeniem dla osoby starszej można objąć także członków jego rodziny.
Ubezpieczenie po 70 roku życia
Coraz więcej ubezpieczycieli podnosi górną granicę, do której można zakupić ubezpieczenie dla seniorów. Dlatego wykupienie ubezpieczenia po 70 roku życia jest nadal możliwe. Obecnie polisę na życie mogą kupić nawet osoby mające 80 lat.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia na życie dla seniorów?
Cena polisy dla osoby starszej zależy przede wszystkim od jego wieku, ponieważ im starszy płatnik, tym większa szansa na różnego rodzaju schorzenia. Na wysokość ubezpieczenia na życie dla seniora może także wpływać:
- stan zdrowia ubezpieczonego – produkty, które wymagają wypełnienia ankiety medycznej czy też wykonania badań lekarskich są z reguły najtańsze,
- wysokość sumy ubezpieczenia – im wyższa kwota, tym wyższe będą składki,
- zakres ochrony – im szerszy pakiet wybierze senior, tym wyższa będzie cena polisy.
Ubezpieczenie turystyczne dla seniora
Podróże w późniejszym wieku mogą być źródłem niezapomnianych przeżyć i nowych odkryć. Jednakże, dla seniorów, podróże często wiążą się z dodatkowym ryzykiem zdrowotnym. Towarzystwa ubezpieczeniowe w swojej ofercie nie posiadają specjalnych polis turystycznych dedykowanych wyłącznie dla seniorów. Jednak wykupując ubezpieczenie należy zaznaczyć, że w gronie podróżujących będzie osoba, która ukończyła 65 rok życia. To oznacza zwyżkę ceny o 60-70%, ale bez opłacenia tej dodatkowej opcji senior nie może liczyć na zwrot kosztów opieki medycznej w razie wypadku czy nagłej choroby.
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie dla emeryta?
Aby zakup ubezpieczenia na życie dla seniora był korzystny należy przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe i przeanalizować oferty różnych firm. Najważniejsze kryteria zakupu polisy to:
- czas trwania ochrony ubezpieczeniowej,
- dodatkowe udogodnienia, np. pakiet assistance,
- karencja, czyli czas po podpisaniu umowy, kiedy jeszcze nie obowiązuje ochrona,
- ostateczna cena polisy,
- zakres ochrony ubezpieczeniowej.
Warto zwrócić uwagę także na wyłączenia odpowiedzialności zapisane w umowie, które mogą skutkować brakiem wypłacenia odszkodowania.
Ubezpieczenie dla seniora to niezbędny element planowania życia w starszym wieku. Oferuje ono nie tylko ochronę finansową, ale także spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa. Poprzez odpowiednie ubezpieczenie, seniorzy mogą cieszyć się swoimi złotymi latami bez niepotrzebnego stresu związanego z nieprzewidzianymi wydarzeniami życiowymi.
Zobacz także: Pomysły na kreatywne spędzanie czasu z seniorem w domu