Skoki ciśnienia mogą być objawem jakiejś choroby lub wywołane stresem, nadmiernymi emocjami czy wysiłkiem fizycznym. To oznacza, że każdy z nas jest narażony na wystąpienie takiego zjawiska. W przypadku osób starszych gwałtowne wzrosty ciśnienia mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale też życiu, dlatego nie mogą być lekceważone. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia szczególnie powinny na siebie uważać i unikać sytuacji stresogennych.
Objawy zmian ciśnieniowych
Symptomy nagłych skoków ciśnienia są bardzo charakterystyczne i łatwo je rozpoznać, ale mogą one też świadczyć o pojawieniu się innych zmian chorobowych, np. zawału serca. Większość z tych objawów na stałe są wpisane w codzienność osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, czyli:
– zaczerwienienie twarzy,
– potliwość,
– zawroty głowy,
– ból w klatce piersiowej,
– drżenie rąk,
– krwotok z nosa,
– osłabienie,
– problemy z oddychaniem.
Przyczyny wystąpienia skoków ciśnienia
Przyczyn gwałtownych zmian ciśnienia tętniczego jest wiele. Nad niektórymi możemy zapanować, np. unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Wielu z nich jednak nie unikniemy, dlatego warto zastosować profilaktyczne rozwiązania, które pomogą nam w łagodniejszym przejściu przez sytuacje wzbudzające napięcia psychiczne, zwłaszcza te negatywne.
Do głównych objawów wystąpienia skoków ciśnienia zaliczamy:
– silne reakcje emocjonalne,
– wysoki poziom stresu,
– zbyt duży wysiłek fizyczny,
– zaburzenia lękowe,
– zmiany ciśnienia atmosferycznego,
– nadczynność tarczycy i inne zaburzenia endokrynologiczne,
– choroby nerek,
– zespół obturacyjnego bezdechu sennego.
Pierwsza pomoc
Żeby zniwelować gwałtowne zmiany ciśnienia krwi, należy wesprzeć się farmaceutykami przepisanymi przez lekarza prowadzącego. Wcześniej, na podstawie wykonanych badań, powinny być ustalone przyczyny takich zmian, w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia. Z reguły każda osoba borykająca się ze zmianami ciśnienia musi zażywać tabletki, które pomagają wszystko ustabilizować. Warto też pamiętać o profilaktyce. Seniorom mobilnym z pewnością pomogą codzienne spacery i umiarkowana aktywność fizyczna. Należy też pamiętać o odpowiedniej diecie, która nie powinna zawierać produktów powodujących odkładanie się wody w organizmie.