PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Animacja czasu wolnego dla seniorów

kwi 5, 2019 | Warto wiedzieć

Organizacja czasu wolnego osób starszych to spore wyzwanie. Jednak kiedy dopasujemy aktywności do jego zainteresowań, sprawności oraz umiejętności zagwarantujemy mu miło spędzone chwile.

Czas wolny seniorów

Dobierając odpowiednie animacje dla seniorów, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego sprawność oraz dobranie rodzaju zajęć do jego potrzeb. Doskonałym wyborem w każdym wypadku będzie spacer. Seniorzy bardzo je lubią. Poza tym, że wpływają pozytywnie na ich psychikę i kondycję, to są także znakomitą okazją, by „wyciągnąć” podopiecznego z domu. Idąc dalej – jeżeli senior ma siłę i chęci, to doskonałą rozrywką będzie wizyta u znajomych lub w pobliskiej restauracji. Warto o tym pomyśleć i raz na jakiś czas zaproponować takie wyjście. Pamiętaj o wybraniu odpowiedniej trasy, odpowiednim tempie oraz określonej ilości przerw.

Zobacz także: Zajęcia dla seniora 

Animacja czasu wolnego dla seniorów w domu

Pamiętajmy, że i tak większość czasu będziemy spędzać z naszym podopiecznym w domu. W takich okolicznościach najbardziej sprawdzają się proste animacje dla seniorów, takie jak: gra w karty, gry planszowe, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, czytanie książek lub poezji. To zajęcia, które pobudzą koncentrację i pamięć starszej osoby, a przy okazji sprawią jej wiele przyjemności. W tym momencie to Ty pełnisz rolę animatora dla seniorów, dlatego musisz wykazać się kreatywnością i zaangażowaniem.

Poza tym, poszukując dodatkowych aktywności, warto mieć na uwadze fakt, że wielu seniorów chętnie wraca myślami do swojej młodości. Dlatego poproś go o album i wspólnie pooglądajcie zdjęcia lub po prostu porozmawiajcie o jego życiu i zainteresowaniach. Ta wiedza bardzo nam się przyda. Jeżeli bowiem okaże się, że senior lubi malować bądź robić na drutach – to mamy kolejne pomysły na zagospodarowanie czasu wolnego naszego podopiecznego.

Nowoczesne animacje dla seniorów

Oczywiście są też osoby, które bardzo lubią poznawać nowe rzeczy. Dlatego nie zdziwmy się, jeżeli podopieczny poprosi nas, byśmy pokazali mu, jak korzystać z komputera, wysłać maila czy wyszukać coś w Internecie.

Pamiętajmy jednak, by w ramach możliwości wszelkie organizowane animacje czasu wolnego dla seniorów, jakie proponujemy, sprawiały choć trochę przyjemności również nam. Wtedy i my z tego skorzystamy.

Zobacz także: Gry i zabawy dla seniora 

facebook