PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Anafilaksja

sie 6, 2020 | Pierwsza pomoc

Wstrząs anafilaktyczny, jak mówi nam sama nazwa, to pewnego rodzaju szok, którego organizm doznaje w wyniku działania jakiegoś czynnika. Taka niepożądana reakcja pojawia się w momencie zetknięcia się z jakimś silnym alergenem, zwykle znajdującym się w jedzeniu czy lekach. Wstrząs anafilaktyczny może też być wywołany przez kontakt z sierścią zwierzęcia czy jadem owada, a także w sytuacji stresogennej, w trakcie wysiłku fizycznego lub na skutek działania wysokiej albo niskiej temperatury.

 

Objawy anafilaksji

Pierwsze symptomy wstrząsu anafilaktycznego pojawiają się nawet w ciągu kilku sekund. Im silniejsza alergia, tym szybciej zauważymy zaburzenia zdrowia u podopiecznego. Objawy mogą być różne, od utraty przytomności, po nudności i wymioty. Oczywiście są też sytuacje, kiedy wstrząs jest na tyle silny, że zagraża on życiu człowieka. Zazwyczaj dochodzi do tego wtedy, gdy opuchlizna obejmuje gardło i drogi oddechowe, w efekcie czego poszkodowany się udusi. Do głównych objawów anafilaksji zalicza się:
– obniżone ciśnienie tętnicze
– bladość skory i zimne poty
– duszności, chrypka, kaszel
– zmiany skórne (pokrzywka, rumień, pieczenie, swędzenie)
– katar
– obrzęki
– bóle brzucha
– wymioty, biegunka
– zawroty głowy
– bradykardia

 

Pierwsza pomoc

Nasze działania ratownicze rozpoczynamy od odizolowania alergenu wywołującego wstrząs od podopiecznego. Osoby z silnymi alergiami z reguły mają w domu leki przeciwhistaminowe – jeżeli poszkodowany jest przytomny powinien je jak najszybciej zażyć. Jeżeli wstrząs nie jest silny, układamy podopiecznego w pozycji leżącej z podniesionymi nogami i monitorujemy stan zdrowia. Międzyczasie wzywamy wyspecjalizowane służby medyczne. Znacznie gorzej jest w momencie, kiedy poszkodowany doznał mocniejszego szoku i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Lekarze na wszelki wypadek przepisują pacjentom zastrzyki z adrenaliny, które później można użyć w sytuacji zagrażającej życiu. Zwykle aplikacja adrenaliny odbywa się domięśniowo, najczęściej w udo. Zastrzyk powinna zrobić osoba przeszkolona w tym zakresie. Po podaniu adrenaliny wzywamy służby medyczne, ponieważ jej działanie nie jest długotrwałe i ma za zadanie utrzymać funkcje życiowe organizmu. W razie zaburzenia tych funkcji, należy przeprowadzić działania reanimacyjne.

facebook