Transport publiczny w Niemczech

Wszyscy zapewne wiemy o prestiżu niemieckiej infrastruktury drogowej. Podczas jazdy autem, zwłaszcza tej dalekobieżnej, nie można narzekać na komfort jazdy i czas jej trwania. Nasi zachodni sąsiedzi lubią szybko docierać do celu, dlatego też wiele środków transportu publicznego jest tam przystosowanych do pokonywania tras sprawnie i bezpiecznie.

Transport międzymiastowy

Chcąc podróżować między miastami możemy skorzystać z oferty pociągów (die Bahn), autobusów (Fernbus), czy samolotów. Obecnie na niemieckim rynku istnieje mnóstwo przewoźników oferujących swoje usługi transportowe. Przy takim rodzaju podróży najważniejszym kryterium jakie bierzemy pod uwagę to przede wszystkim koszt przejazdu. Najtaniej jest oczywiście autobusem, ale znacznie szybciej i wygodniej pociągiem. Czasami również opłaca się skorzystać z okazji lotów krajowych. Dobrze jest polować na promocje planując wcześniej wyjazd, można zaoszczędzić na tym nawet kilkadziesiąt euro. Warto też skorzystać ze specjalnych ofert zniżkowych, takich jak np. Länder-Ticket, który pozwala na podróżowanie po całym landzie przez 24 godziny pociągami i komunikacją miejską. Podobnie jak w Polsce istnieją też zniżki, np. dla określonych grup wiekowych. Wszystko jednak zależy od tego na jaki rodzaju transportu i przewoźnika się zdecydujemy. Wszystkie informacje znajdziemy na ich stronach internetowych, gdzie również można dokonać zakupu biletów z rabatami. Kupno biletu w kasie na dworcu czy lotnisku zwykle kosztuje więcej.

Transport miejski
Kiedy chcemy poruszać się po mieście, mamy do dyspozycji autobusy, tramwaje (S-Bahn), metro (U-Bahn), taksówki, czy rowery. Najszybszym środkiem transportu jest tutaj metro, jednak można z niego skorzystać tylko w takich miastach, jak: Berlin, Monachium, Hamburg, Frankfurt nad Menem i Norymberga. W zależności od lokalizacji i preferencji, możemy wybrać dostępne opcje przejazdu. Z reguły komunikacja miejska w każdym niemieckim mieście jest tak zorganizowana, żeby każdy pasażer mógł bez problemu dotrzeć do celu. Tu również możemy liczyć na zniżki i ulgi podczas kupowania biletu. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w karnet na 10 przejazdów, czy bilet miesięczny, co znacznie obniża koszty podróży.

facebook