PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Hiperglikemia u osób starszych

lip 29, 2021 | Choroby

Hiperglikemia u osób starszych

Hiperglikemia (przecukrzenie) to inaczej wysoki poziom cukru we krwi. U diabetyków przyczyny tego schorzenia to zwykle nieprawidłowo leczona cukrzyca, np. źle dobrana dawka insuliny lub błędna dieta. Objawy hiperglikemii (przecukrzenia) nie zawsze są jednoznaczne. Niekiedy dolegliwości mogą być ciężko rozpoznawalne lub pojawiać się tak wolno, że osoba starsza może nie być świadoma, że jej życie i zdrowie jest zagrożone. Podwyższony poziom cukru we krwi może być spowodowany zjedzeniem zbyt dużej porcji produktów zawierających węglowodany proste. Ponadto przyczyną hiperglikemii jest także stres, niewystarczająca aktywność fizyczna lub forsowny wysiłek fizyczny.

Rodzaje hiperglikemii

U osób z cukrzycą bada się dwa specyficzne rodzaje hiperglikemii:

  • hiperglikemia na czczo – jest definiowana jako stężenie cukru we krwi wyższe niż 90-130 mg/dl. Należy pamiętać, że badanie to powinno być wykonywane po 8 godzinach od ostatniego posiłku;
  • hiperglikemia reaktywna (poposiłkowa) – jest definiowana jako stężenie cukru we krwi wyższe niż 180 mg/dl. Normalny poziom glukozy we krwi po spożyciu posiłku wynosi 140 mg/dl, ale czasami, od 1-2 godzin po dużym posiłku, poziom glukozy może osiągać nawet 180 mg/dl. Konsekwentnie podwyższony poziom cukru we krwi może być wskaźnikiem, że człowiek jest w grupie wysokiego ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

Objawy hiperglikemii

Objawy hiperglikemii (przecukrzenia) zwykle rozwijają się stopniowo i mogą być bagatelizowane przez diabetyków. Symptomy pojawiają się, gdy dochodzi do niedoboru insuliny, która umożliwia dostarczanie glukozy do komórek. Gdy poziom cukru we krwi przekracza 180 mg/dl, występuje:

  • zwiększone pragnienie,
  • częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy
  • bóle głowy
  • brak koncentracji
  • zaburzenia widzenia
  • ciągłe zmęczenie
  • senność
  • utrata masy ciała.

Pierwsza pomoc w hiperglikemii

Pierwsza pomoc w przypadku hiperglikemii powinna zostać udzielona natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów wzrostu poziomu glukozy we krwi. W innym wypadku mogą nastąpić poważne powikłania. Najgroźniejszym z nich jest kwasica ketonowa, która może skutkować śpiączką hiperglikemiczną, a nawet śmiercią. W momencie wystąpienia objawów hiperglikemii, trzeba niezwłocznie zadzwonić na pogotowie, bez względu na to, czy chory stracił przytomność, czy jest w pełni świadomy. Gdy stężenie glukozy we krwi przekracza normę, konieczne może okazać się podłączenie kroplówki i insuliny. W wielu przypadkach osoba udzielająca pierwszej pomocy nie dysponuje możliwością oznaczenia poziomu cukru we krwi chorego seniora. Z tego względu nie da się sprawdzić, czy zmaga się on z przecukrzeniem lub hiperglikemią. Mając to na uwadze, lepiej nie podawać osobie starszej niczego słodkiego do jedzenia lub picia, jedynie czekać na pogotowie.

Zobacz także: Hipoglikemia u osób starszych

 

facebook