Depresja u osób starszych

Depresja to u ludzi najczęściej spotykane zaburzenie psychiczne na świecie. Cierpią na nią osoby w różnym wieku, zwłaszcza osoby starsze, które są samotne i schorowane.

Przyczyny depresji u podopiecznych

Opiekując się seniorami z depresją, na pierwszy rzut oka zauważymy u nich poczucie osamotnienia, ale też obojętność czy brak życiowych celów. Zły stan zdrowia i zmaganie się z przewlekłymi chorobami także zwiększają ryzyko pojawienia się tego schorzenia u osób starszych. Seniorzy wpadają w taki stan również przez stratę bliskiej osoby lub pupila, czy osłabiony kontakt z rodziną. Wiele osób starszych przygnębia też fakt samego procesu starzenia się i występujących ograniczeń w życiu codziennym, których przybywa z miesiąca na miesiąc.

Objawy depresji u seniora

Symptomy depresji u osób starszych objawiają się podobnie, jak u pozostałych ludzi. Zalicza się do nich najczęściej:
– senność i brak chęci wychodzenia z łóżka
– zmienność nastrojów
– migreny, bóle brzucha
– brak apetytu
– lęk/urojenia
– obniżona sprawność ruchowa/brak energii
– wyciszenie/stan ciągłego zamyślenia
– myśli samobójcze
Niektóre z tych objawów można również powiązać z chorobami somatycznymi czy chorobami wieku starczego, dlatego bardzo często senior z depresją nie jest w ogóle zdiagnozowany pod tym kątem, a co za tym idzie, nie ma zastosowanego odpowiedniego leczenia.

Jak można pomóc seniorowi z depresją?

Mając pod opieką podopiecznego z depresją, należy mieć do niego specyficzne podejście, które pozwoli na niepogłębianie się objawów tego schorzenia. Ważne jest, aby zapewnić choremu poczucie bycia potrzebnym i ważnym. Kolejnym istotnym aspektem jest zapewnienie ciągłego towarzystwa takiej osobie, kontrolowanie jej nastrojów i przeciwdziałanie nasilającym się objawom poprzez rozmowy i zachęcanie do różnych aktywności umysłowych lub fizycznych. Kontakty rodzinne i z rówieśnikami to również bardzo ważna kwestia podczas leczenia depresji. Dzielenie się swoimi problemami, myślami i odczuciami z najbliższymi czy przyjaciółmi daje poczucie zrozumienia i troski. Nie zapominajmy także o utrzymaniu zdrowej, wartościowej diety, która ma znaczący wpływ na ogólny stan psychofizyczny organizmu.

facebook