PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Alergie u seniorów

maj 6, 2021 | Warto wiedzieć

Alergia to uciążliwe schorzenie, które dotyczy osób w każdej grupie wiekowej. Ludzki organizm mając styczność z nieprzyjaznymi, toksycznymi substancjami, zaczyna z nimi walczyć, uruchamiając mechanizmy obronne. U osób starszych z osłabionym układem immunologicznym, alergia jest o tyle groźniejsza, że jej objawy mogą być spotęgowane przez wpływ innych chorób współistniejących.

Rodzaje alergii

Ze względu na złożoność choroby i różne reakcje obronne organizmu przy kontakcie z substancjami uczulającymi, alergię dzieli się na cztery rodzaje:
alergia wziewna – jej symptomy pojawiają się wtedy, gdy alergeny obecne w powietrzu dostają się do organizmu przez drogi oddechowe. W efekcie osoby uczulone na: pyłki roślin, pleśń, roztocza, kurz czy sierść zwierząt są skazane na uciążliwe dolegliwości laryngologiczne, tj. wodnisty katar, łzawienie z oczu, zapalenie zatok, suchy kaszel, ból gardła. Mogą pojawić się również inne objawy związane z funkcjonowaniem układu nerwowego: bóle głowy, zmęczenie, problemy z koncentracją i z zasypianiem, rozdrażnienie.
alergia kontaktowa – jest spowodowana bezpośrednim kontaktem alergenu ze skórą człowieka. Istotą takiej alergii jest nadwrażliwość na substancje chemiczne obecne na rzeczach, w kosmetykach, czy na tkaninach. Podczas kontaktu z czynnikami uczulającymi pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne w postaci obrzęków, wyprysków i innych stanów zapalnych.
alergia pokarmowa – polega na wywołaniu reakcji alergicznej na skutek spożycia uczulającego pokarmu. Objawia się przede wszystkim problemami gastrycznymi, ale ma też swoje odzwierciedlenie na skórze w postaci wysypek, pokrzywek i innych podrażnień.
alergia iniekcyjna – mamy z nią styczność dość rzadko i często nie wiemy, że jesteśmy na nią narażeni. Ten typ alergii pojawia się w momencie podania środków leczniczych, które zawierają alergeny, dlatego nazywana jest także alergią polekową. Najczęściej objawia się w postaci wysypki. Ile trwa alergia polekowa? Leczone objawy powinny ustąpić w ciągu tygodnia.

Uczulenie na pampersy u seniorów

Pieluchy oraz pieluchomajtki stosowane u seniorów pozwalają nam na utrzymanie czystości oraz komfortu naszego podopiecznego. Ze względu na wrażliwą skórę osób starszych często możemy zauważyć, że na skórze pojawia się uczulenie na pieluchy. Jak wygląda uczulenie na pampersy? Najczęściej zauważalne są krosty, które mogą być bolesne, a także swędzące. Jeżeli zauważysz, że na skórze Twojego podopiecznego pojawią się niepokojące objawy natychmiastowo zrezygnuj z używanych pieluch, ponieważ mogą być powodem pojawienia się uczulenia.

Opieka nad seniorem-alergikiem

Poza zastosowaniem leczenia farmakologicznego dla alergika, istotną kwestią jest przystosowanie przestrzeni domowej czy diety dla seniora tak, by w największym stopniu zniwelować alergeny, które go uczulają. W przypadku alergii polekowej należy skontaktować się z lekarzem w celu przepisania nowych leków, bez składników uczulających. Gdy nasz podopieczny zmaga się z alergią na jakieś produkty, materiały, np. uczulenie na pampersy lub cząsteczki obecne w powietrzu, powinniśmy zwracać uwagę na to, by często sprzątać mieszkanie i zaopatrzyć się w urządzenia filtrujące, które pochłaniają wszystkie niechciane alergeny. Pomoże nam również zdobycie wiedzy na temat pylenia roślin i zaopatrzenie się w kalendarz alergika. Dzięki temu będziemy mogli odizolować seniora w newralgicznych momentach największego nasilenia alergenów, które mu szkodzą. W przypadku pojawienia się silnych objawów alergii należy działać szybko i zastosować odpowiednie preparaty łagodzące, np. leki przeciwhistaminowe, maści, wapno w postaci tabletek musujących, okłady z naparów ziołowych, inhalacje. Kiedy domowe sposoby nie dają dobrych rezultatów, należy skontaktować się z lekarzem w celu uniknięcia ewentualnych powikłań.

Dowiedz się więcej: Opieka nad seniorem

facebook